Zanim wyruszysz

Zanim wyruszysz w drogę wielką koleją, niezmiernie ważne jest odpowiednie przygotowanie do tej naprawdę specyficznej podróży. Podróż koleją najlepiej sobie zaplanować na miesiące letnie, wczesna jesień oraz wiosna są wręcz idealne, zwłaszcza jeśli wybierasz się w teren. Jeśli chcesz zwiedzać tylko miasta, możesz wybrać się w podróż w dowolnej porze roku, zimą bilety kolejowe czy zakwaterowanie w hotelach będą nawet tańsze, ze względu na mniejszy ruch.  Podpowiadamy, jak dobrze się przygotować przed trasą - oto nasze rady.

Warto zaopatrzyć się w przewodniki oraz kupić rozmówki rosyjskie, mongolskie i chińskie.
Na terytorium Rosji dla obywateli polskich (i nie tylko) jest wymagana wiza. Więcej informacji znajdziesz tutaj: sputnik.travel.pl/wizy
Na terytorium Mongolii dla obywateli polskich (i nie tylko) jest wymagana wiza. Więcej informacji znajdziesz tutaj: sputnik.travel.pl/wizy
Na terytorium Chin dla obywateli polskich (i nie tylko) wymagana jest wiza. Więcej informacji znajdziesz tutaj: sputnik.travel.pl/wizy . Wyjątkiem jest Hongkong i Macao - na terytorium tych miast, panuje specjalna strefa bezwizowa w Chińskiej Republice Ludowej.
Bardzo ważne są zabezpieczenia medyczne. Podczas podróży koleją jesteśmy narażeni m.in. na zatrucia pokarmowe, oparzenia. Nie zapomnij wziąć ze sobą apteczki, włóż do niej: węgiel, lekarstwa na oparzenia, leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, leki przeciwbiegunkowe, leki na przeziębienie i zapalenie gardła, leki przeciwalergiczne lub leki przeciwko chorobie lokomocyjnej. Warto zaszczepić się przeciw żółtaczce i tężcowi. Udając się nad Jezioro Bajkał warto zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych i mózgu. Podróżując po Mongolii zaleca się (chociaż nie jest to wymagane) zrobić szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, poliomielitis, durowi brzusznemu oraz WZW typu A i B. W Mongolii istnieje także zagrożenie zakażenia się cholerą, WZW typu C, tyfusem, amebozą, robaczycą i wścieklizną. Szczepieniem, które jest wymagane na granicy Chin, jest szczepionka przeciwko żółtej febrze. Przed podróżą do Chin zaleca się zaszczepić przeciwko żółtaczce typu A i B.
W dużych miastach Rosji, Chin czy w stolicy Mongolii jest możliwość skorzystania z bankomatów, można płacić kartą kredytową oraz korzystać z bankomatów. Jednak najlepiej jest zaopatrzyć się w gotówkę, w waluty EUR i USD. We Wszystkich 3 krajach najpopularniejszą wymienialną walutą jest dolar amerykański (USD). Zwróćmy uwagę na to, aby banknoty były dobrej jakości, ponieważ jeśli będą pobrudzone czy minimalnie zniszczone, może pojawić się problem z wymienieniem dolarów na miejscową walutę. W pociągu nie zapomnij o drobnych monetach czy banknotach w miejscowej walucie.
Jeśli wybierasz się w góry lub w teren, np. nad jezioro czy na step, nie zapomnij o:
 namiocie,
karimacie,
latarce,
menażce,
ciepłej, przeciwdeszczowej odzieży,
środkowi przeciw komarom i kleszczom lub porządnej moskitierze,
palnik gazowy (kupisz go w sklepach turystycznych, np. w Irkucku - UWAGA! palnika nie wolno przewozić samolotem!),
kompasie.
8. Podczas jazdy pociągiem pamiętaj, aby wziąć dobry aparat fotograficzny. Podróżując koleją, gniazda elektryczne znajdują się najczęściej we wspólnych dla wszystkich łazienkach lub przedziale konduktorskim. Naładowanie baterii dla telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych czy innego sprzętu może okazać się dość trudnym zadaniem. Jeśli możesz, spraw sobie zapasową baterię.
9. Nie zapomnij zabrać ze sobą drobnych upominków, np. z Polski (lub innego kraju) dla współpasażerów podróży lub dla gościnnych Mongołów. Mile widziane są drobnostki z Twojego kraju, a dla dzieci słodycze, długopisy, pisaki, itd.
10. Warto posługiwać się kalkulatorem, możesz zawsze na nim pokazać cenę lub obliczać ceny produktów w innej walucie.
11. Wegetarianie powinni pomyśleć o zakupie potrzebnego dla ich diety jedzenia, ponieważ np. w Mongolii, poza stolicą czy wybranymi miejscami, zakup warzyw jest wprost niemożliwy.

Niezbędnik transsyberyjskiego podróżnika:

  • zakup prowiantu, m.in. jedzenie hermetycznie pakowane lub w puszkach, suszone owoce, suszona kiełbasa, mleko w proszku, itd;
  • kawa, herbata, cukier - wrzątek jest dostępny w pociągu;
  • otwieracz do konserw, scyzoryk, korkociąg, kubek, łyżeczka, widelec;
  • talerz lub deska do krojenia;
  • ręcznik, ściereczka, chusteczki higieniczne i chusteczki odświeżające;
  • szampon do mycia włosów na sucho, mydło lub żel, papier toaletowy;
  • wygodne obuwie i plastikowe klapki (mokre podłogi w toaletach w pociągu);
  • woreczek na śmieci;
  • saszetka na noszenie cennych rzeczy przy sobie;
  • książki, czasopisma, MP3 lub inny, nieduży sprzęt do słuchania muzyki;
  • aparat fotograficzny i mapa;
  • słownik i rozmówki, kartki papieru i długopis;
  • podczas jazdy zimą - skrobaczka do szyb;
  • drobna gotówka.