
Jarosław
Jarosław to miasto znajdujące się w odległości 282 km od Moskwy. Miasto zostało założone przez księcia Rusi Kijowskiej Jarosława Mądrego. Jarosław przez ponad 400 lat był stolicą niezależnego Księstwa Jarosławskiego. Dzisiaj jest to jedno z wielu miast rosyjskich, zaliczanych to tzw. Złotego Pierścienia, które otaczają Moskwę.
Pietuszki
Pietuszki są oddalone od Moskwy o 145 km. Miasto stało się sławne dzięki wierszom i poematom Wieniedikta Jerofiejewa, sławnego, rosyjskiego pisarza. Większość pociągów dalekobieżnych nie zatrzymuje się Pietuszkach.
Włodzimierz (Władymir)
Włodzimierz jest oddalony od Moskwy o 210 km. Miasto wchodzi w skład tzw. Złotego Pierścienia i liczy około 310 tys. mieszkańców. Jest to jedno z najstarszych, najpiękniejszych, rosyjskich miast. Włodzimierz został założony w 1108 roku przez księcia Włodzimierza Monomacha i od połowy XII wieku stał się stolicą Księstwa Włodzimiersko-Suzdalskiego, a później stolicą całej Rusi Kijowskiej. Włodzimierz był centrum kulturalnym, religijnym, ekonomicznym i politycznym północno-wschodniej Rusi. Dzisiejszy Włodzimierz utrzymuje się głównie z turystyki, miasto jako jedno z nielicznych w Rosji nie zostało zdominowane przez przemysł. Do najważniejszych zabytków należą: katedra Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny - tzw. Sobór Zaśnięcia (wybudowana w latach 1185-89), Złota Brama i Sobór Św. Dymitra (wybudowany w latach 1194-97).
Niżny Nowogród
Dokładnie 461 km od Moskwy leży Niżny Nowogród. Jest to czwarte co do wielkości miasto w Federacji Rosyjskiej, po Moskwie, Sankt Petersburgu i Nowosybirsku, a także jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w kraju. Niżny Nowogród powstał w 1221 roku z inicjatywy wielkiego księcia włodzimierskiego. Na początku był o tylko gród obronny. W 1350 roku miasto zostało stolicą Księstwa Suzdalskiego i od tego momentu miasto zaczęło się mocno rozwijać. Największy rozkwit przypada na XVII wiek. W połowie XIX wieku miasto stało się centrum handlowym, a już na początku XX wieku zostało jednym z największych ośrodków gospodarczych kraju. Z tamtego okresy wzięło się powiedzenie: Moskwa jest sercem Rosji, Sankt Petersburg jej głową, a Niżny Nowogród portfelem. Niżny Nowogród to piękne budynki, ulice i zabytki, a do najważniejszych należą: historyczne centrum miasta - tzw. Kreml z początków XVI w, Arsenał, Sobór Archangielski, Cerkiew Zaśnięcia czy Galeria Sztuki, licząca ponad 12 tys. eksponatów.
Kirow
957 km od Moskwy leży Kirow. Kirow został założony w 1374 r. i na początku nosiło nazwę Chynów, od 1781 Wiatka, a w latach 30-tych XX w. miasto otrzymało dzisiejszą nazwę od imienia radzieckiego działacza - Siergieja Kirowa. Kirow jest zagłębiem przemysłu futrzanego. Warto zobaczyć liczne muzea i piękne klasztory.
Perm
Perm jest oddalony od Moskwy o 1435 km i to ostatnia stacja przed Uralem. W Permie można zobaczyć słynne drewniane domki i zabytkową, barokową katedrę z 1765 roku. Perm jest położony dość malowniczo wśród wielu wzniesień. Miasto powstało na początku XVIII wieku w związku z uruchomieniem na tym terenie pierwszych kopalni miedzi. Perm przez wiele, wiele lat był zamkniętym miastem dla zwiedzających Rosję turystów. Ta sytuacja była związana m.in. z położonym w tym regionie przemysłem wojskowym oraz stacjonującym wojskiem. Perm był inspiracją dla Czechowa do napisania sztuki Trzy siostry, a Borys Pasternak, w swojej słynnej książce Doktor Żywago, wzorował się na Permie tworząc opisy miasta, w którym sam mieszkał i pisał swoją powieść. W Permie czekają na turystów liczne muzea, wiele ciekawych zabytków oraz piękne cerkwie i synagoga.
Jekatierinburg
Jekatierinburg jest oddalony od Moskwy o 1813 km, a samo miasto jest położone we wschodniej części środkowego Uralu. Jest to 5 co do wielkości miasto w Rosji liczące ok. 1,4 mln mieszkańców. Miasto założył sam Piotr I Wielki w pierwszej połowie XVIII w. Historia tego miasta jest bardzo bogata. W XIX w. Jekatierinburg był centrum rosyjskiego przemysłu metalowego oraz hutnictwa. Na początku XX w. Jekatierinburg był świadkiem licznych demonstracji i strajków rewolucyjnych oraz rodzenia się bolszewizmu. To właśnie tutaj przywieziono i stracono rodzinę ostatniego cara Rosji - Mikołaja II Romanowa. Tragedia Romanowów miała miejsce w Domu Ipatiewa. W 2000 r. w tym miejscu wybudowano Sobór na Krwi (Chram na Krowi) dla uczczenia tragicznej śmierci rodziny carskiej. W mieście znajduje się wiele cennych zabytków, cerkwi. Jekatierinburg to ważny ośrodek kulturalny Rosji.
Tiumeń
Tiumeń pojawia się zaraz po przekroczeniu Uralu i jest oddalony od Moskwy o 2138 km. Miasto jest położone na Nizinie Zachodniosyberyjskiej. Tiumeń był ważnym ośrodkiem kolonizacyjnym Syberii - jest to pierwsze miasto, które założono na tym obszarze. Miasto założyli Kozacy w 1586 roku, po zdobyciu tatarskiej twierdzy Czyngi-Tura. Miasto zaczęło się dość szybko rozwijać, dzięki położeniu na na trakcie handlowym z Rosji do Chin. W Tiumeniu warto zwrócić uwagę na słynne, drewniane, syberyjskie domki, katedrę i ogromny kompleks klasztorny.
Omsk
Jednym z największych miast Syberii jest Omsk, oddalony od Moskwy o 2711 km. W Omsku mieszka ok. 1,2 mln mieszkańców. Omsk powstał z inicjatywy Piotra I Wielkiego i miał spełniać funkcję obronnej twierdzy. Od samego początku istnienia miasta Omsk bardzo szybko się rozwijał. Dziś jest to bardzo ważny dla Rosji ośrodek przemysłowy. W Omsku warto zobaczyć śliczną starówkę, Muzeum Fiodora Dostojewskiego, liczne cerkwie i kilka teatrów, z których najstarszy ma ponad 130 lat.
Nowosybirsk
Po przejechaniu 3336 km i ok. 52 godz. jazdy pociągiem z Moskwy, ukazuje się Nowosybirsk. Jest to największe miasto Syberii, położone na Nizinie Zachodniosyberyjskiej i liczące ok. 1,45 mln mieszkańców. Mieszkańcy Nowosybirska uważają swoje miasto za nieoficjalną stolicę Syberii. Jest to bardzo ważny ośrodek naukowy, kulturalny i przemysłowy Rosji. Tutaj znajduje się jedna z najważniejszych, rosyjskich uczelni - Uniwersytet Nowosybirski wraz z miasteczkiem uniwersyteckim. Miasto powstało pod koniec XIX w. jako osada robotnicza dla budowniczych Kolei Transsyberyjskiej. Miasto jest przykładem architektury socjalistycznej, ponadto można zobaczyć Dom Lenina, pomnik Lenina, Sobór Aleksandra Newskiego, liczne muzea i cerkwie. Mieszkańcy Nowosybirska są najbardziej dumni z 2 wielkich mostów na rzece Ob oraz z maleńkiej kapliczki, która jest uważana za centrum carskiego imperium.
Krasnojarsk
Po 4098 km. dojeżdża się do Krasnojarska. Miasto położone jest w malowniczym dorzeczu Jeniseju w pobliżu gór Sajanu Zachodniego. To duże miasto (ok. 930 tys. mieszkańców) zostało założone w XVII w. w celu kolonizacji Syberii. Jeszcze do niedawna Krasnojarsk był miastem zamkniętym dla obcokrajowców, ponieważ mieści się tutaj przemysł militarny oraz atomowy. Jeszcze teraz niektóre sektora poza miastem są zablokowane i znajdują się pod szczególnym nadzorem ochrony państwa. Szczególnym miejscem w Krasnojarsku jest mała kapliczka, która jest uważana za symbol miasta. To także wspaniały punkt widokowy na rzekę Jenisej oraz panoramę miasta. Miejscami godnymi uwagi są: hydroelektrownia w Diwnogorsku, z zaporą mierzącą ponad kilometr szerokości oraz Park Narodowy Stołby, który zajmuje obszar 47 tys. ha i chroni wiele cennych i rzadkich gatunków roślin.
Irkuck
Jednym z najpiękniejszych, a zarazem najciekawszych miast rosyjskich na trasie Transsibu, jest Irkuck oddalony od Moskwy o 5185 km. Miasto leży nad rzeką Irkut, a powstało w 1661 r. w celu obronnym przed najazdami mieszkańców Buriacji. Irkuck leży w pobliży perły Syberii - Jeziora Bajkał. Dla wielu turystów, Irkuck stanowi doskonałą bazę wypadową na jezioro. Charakterystyczną zabudową Irkucka są piękne, kolorowe, drewniane domki z malowanymi i bogato zdobionymi okiennicami, wybudowane na wiecznej zmarzlinie. Irkuck jest nazywany Bramą Przybajkala, to także kulturalne i naukowe centrum Syberii Wschodniej.
Ułan Ude
Po przejechaniu 5640 km, od początku trasy z Moskwy, pojawia się Ułan Ude - stolica Republiki Buriacji. W tym miejscu Kolej Transsyberyjska rozwidla się: można jechać dalej w kierunku południowym do Mongolii i Chin albo jechać dalej główną trasą kolei do Władywostoku. Ułan Ude powstało w XVII w., jako zimowa, kozacka osada. Miasto było bardzo ważnym punktem na tzw. szlaku herbacianym, który prowadził z Chin do Rosji. Odkąd miasto zostało stolicą Buriacko-Mongolskiej ASRR, Ułan Ude zamknięto przed obcokrajowcami ze względu na przemysł lotniczy. Dzisiaj Ułan Ude może odwiedzić każdy. Miasto to zagłębie przemysłowe Buriacji (ponad 100 zakładów przemysłowych, ważny ośrodek akademicki (ok. 20 tys. studentów) i kulturalny (liczne szkoły wyższe, muzea, 5 teatrów, opera i filharmonia, cerkwie i sobory). Miasto słynie przede wszystkim z największego pomnika Lenina na świecie. Pomnik przedstawia 10-metrową głowę słynnego rewolucjonisty.
Chabarowsk
Chabarowsk znajduje 8532 km od Moskwy. Mieszkańcami Chabarowska są zarówno Rosjanie, jak i Chińczycy. Miasto zaczęło się prężnie rozwijać gospodarczo dopiero od połączenia kolejowego z Władywostokiem. Chabarowsk jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, komunikacyjnym (międzynarodowe lotnisko oraz węzeł kolejowy), religijnym oraz kulturalnym Dalekiego Wschodu. Można tutaj podziwiać zachowane domki z czasów budowania miasta (z poł. XIX w.), skosztować tradycyjnej kuchni w licznych restauracjach czy też odwiedzić Muzeum Kolejnictwa.
Władywostok
Ostatnią stacją na trasie “wielkiej” Kolei Transsyberyjskiej jest Władywostok, oddalony od Moskwy o 9288 km. Miasto zostało założone w 1860 r. i zyskało na znaczeniu dopiero po przegranej wojnie z Japonią. Dzisiaj Władywostok to najważniejszy, rosyjski port na Ocenie Spokojnym, gdzie ulokowana jest także baza Rosyjskiej Floty Pacyfiku. Władywostok był także zamknięty dla obcokrajowców do 1991 r., jak wiele rosyjskich miast podczas trwania ZSRR. Władywostok jest coraz częściej odwiedzany przez turystów, pomimo wysokich cen biletów i dalekiej drogi, kwitnie także handel z Chinami i Japonią. Władywostok może pochwalić się niezwykle malowniczym położeniem nad Zatoką Złoty Róg. W mieście znajduje się ogromna liczba muzeów powiązana z tematyką morską, jak m.in. Muzeum Floty czy Muzeum Łodzi Podwodnej S-56 oraz Oceanarium. We Władywostoku znajduje się słynny na całym świecie obelisk poświęcony Kolei Transsyberyjskiej z wyrytą na nim liczbą 9288, która pokazuje przebytą odległość z Moskwy do Władywostoku. Obowiązkiem każdego turysty jest zrobienie pamiątkowego zdjęcia z obeliskiem.